World Cup 2006 Mini game.
I remember that this little fun game was done in 2002.
Here is how it works. There are 32 Teams so I need 31 to Join in (because I'm included). the first 31 member to reply must pick a team with a number. It will be our own little world cup.
Come on guys! Pick your team!
TEAMS
1. Ghana -
Locustlx
2. USA -
XxJadexX
3. Angola
4. Sweden -
Kona
5. Japan -
I'm cool666
6. Ecuador -
Patrick McCarron
7. Ukraine -
Prophet
8. England -
Lost Victory
9. Brazil -
The Phenomenal One
10. Spain -
MaxDam
11. Iran
12. Portugal -
Scorpion's sting
13. Trinidad and Tobago -
Locustlx
14. Costa Rica
15. Argentina -
The Immortal King
16. Saudi Arabia
17. Togo
18. Serbia & Mont
19. South Korea -
Dorn
20. Poland -
Kosta
21. Tunisia
22. Croatia
23. Germany -
Prophet
24. Czech Republic -
The Immortal King
25. Holland -
The Immortal King
26. Austrailia -
Dorn
27. Switzerland -
Kosta
28. Italy -
XxJadexX
29. Ivory Coast
30. Paraguay
31. Mexico -
Dark Kenshi
32. France -
MaxDam
____________________________________
GROUPS
Group A
1 Germany -
Prophet (9 points) -
Winner Group A
2 Ecuador -
Patrick McCarron (6 points) -
Runner Up Group A
3 Poland -
Kosta (3 points) -
Eliminated
4 Costa Rica - (0 points) -
Eliminated
Group B
1 England -
Lost Victory (7 points) -
Winner Group B
2 Sweden -
Kona (5 points) -
Runner Up Group B
3 Paraguay - (3 points) -
Eliminated
4 Trinidad and Tobago -
Locustlx (1 point) -
Eliminated
Group C
1 Argentina -
The Immortal King (7 points) -
Winner Group C
2 Holland -
The Immortal King (7 points) -
Runner Up Group C
3 Ivory Coast (3 points) -
Eliminated
4 Serbia & Montenegro (0 point) -
Eliminated
Group D
1 Portugal -
Scorpion's sting (9 points) -
Winner Group D
2 Mexico -
Dark Kenshi (4 points) -
Runner Up Group D
3 Angola (2 points) -
Eliminated
4 Iran (1 point) -
Eliminated
Group E
1 Italy -
XxJadexX (7 points) -
Winner Group E
2 Ghana -
Locustlx (6 points) -
Runner Up Group E
3 Czech Republic -
The Immortal King (3 points) -
Eliminated
4 USA -
XxJadexX (1 point) -
Eliminated
Group F
1 Brazil -
The Phenomenal One (9 points) -
Winner Group F
2 Australia -
Dorn (4 points) -
Runner Up Group F
3 Croatia - (2 points) -
Eliminated
4 Japan -
I'm cool666 (1 point) -
Eliminated
Group G
1 Switzerland -
Kosta (7 points) -
Winner Group G
2 France -
MaxDam (5 points) -
Runner Up Group G
3 South Korea -
Dorn (4 points) -
Eliminated
4 Togo - (0 point) -
Eliminated
Group H
1 Spain -
MaxDam (9 points) -
Winner Group H
2 Ukraine -
Prophet (6 points) -
Runner Up Group H
3 Tunisia - (1 point) -
Eliminated
4 Saudi Arabia - (1 point) -
Eliminated
______________________________________________
FIXTURES
FRIDAY 9 JUNE
GROUP A
Germany -
Prophet v Costa Rica (4:2)
Poland -
Kosta v Ecuador -
Patrick McCarron (0:2)
SATURDAY 10 JUNE
GROUP B
England -
Lost Victory v Paraguay (1:0)
Trinidad & Tobago -
Locustlx v Sweden -
Kona (0:0)
GROUP C
Argentina -
The Immortal King v Ivory Coast (2:1)
SUNDAY 11 JUNE
GROUP C
Serbia & Mont. v Holland -
The Immortal King (0:1)
GROUP D
Mexico -
Dark Kenshi v Iran (3:1)
Angola v Portugal -
Scorpion's sting (0:1)
MONDAY 12 JUNE
GROUP F
Australia-
Dorn v Japan -
I'm cool666 (3:1)
GROUP E
USA-
XxJadexX v Czech Republic -
The Immortal King (0:3)
Italy -
XxJadexX v Ghana -
Locustlx (2:0)
TUESDAY 13 JUNE
GROUP G
South Korea -
Dorn v Togo (2:1)
France -
MaxDam v Switzerland -
Kosta (0:0)
GROUP F
Brazil -
The Phenomenal One v Croatia (1:0)
WEDNESDAY 14 JUNE
GROUP H
Spain-
MaxDam v Ukraine -
Prophet (4:0)
Tunisia v Saudi Arabia (2:2)
GROUP A
Germany -
Prophet v Poland -
Kosta (1:0)
THURSDAY 15 JUNE
GROUP A
Ecuador -
Patrick McCarron v Costa Rica (3:0)
GROUP B
England -
Lost Victory v Trinidad & Tobago -
Locustlx (2:0)
Sweden -
Kona v Paraguay (1:0)
FRIDAY 16 JUNE
GROUP C
Argentina -
The Immortal King v Serbia & Mont. (6:0)
Holland-
The Immortal King v Ivory Coast (2:1)
GROUP D
Mexico -
Dark Kenshi v Angola (0:0)
SATURDAY 17 JUNE
GROUP D
Portugal -
Scorpion's sting v Iran (2:0)
GROUP E
Czech Republic -
The Immortal King v Ghana -
Locustlx (0:2)
Italy -
XxJadexX v USA -
XxJadexX (1:1)
SUNDAY 18 JUNE
GROUP F
Japan -
I'm cool666 v Croatia (0:0)
Brazil -
The Phenomenal One v Australia -
Dorn (2:0)
GROUP G
France -
MaxDam v South Korea -
Dorn (1:1)
MONDAY 19 JUNE
GROUP G
Togo v Switzerland -
Kosta (0:2)
GROUP H
Saudi Arabia v Ukraine -
Prophet (0:4)
Spain -
MaxDam v Tunisia (3:1)
TUESDAY 20 JUNE
GROUP A
Ecuador -
Patrick McCarron v Germany -
Prophet (0:3)
Costa Rica v Poland -
Kosta (1:2)
GROUP B
Paraguay v Trinidad & Tob.-
Locustlx (2:0)
Sweden -
Kona v England -
Lost Victory (2:2)
WEDNESDAY 21 JUNE
GROUP D
Portugal -
Scorpion's sting v Mexico -
Dark Kenshi (2:1)
Iran v Angola (1:1)
GROUP C
Holland -
The Immortal King v Argentina -
The Immortal King (0:0)
Ivory Coast v Serbia & Montenegro (3:2)
THURSDAY 22 JUNE
GROUP E
Czech Republic -
The Immortal King v Italy -
XxJadexX (0:2)
Ghana -
Locustlx v USA -
XxJadexX (2:1)
GROUP F
Japan -
I'm cool666 v Brazil
The Phenomenal One (1:4)
Croatia v Australia -
Dorn (2:2)
FRIDAY 23 JUNE
GROUP H
Saudi Arabia v Spain -
MaxDam (0:1)
Ukraine-
Prophet v Tunisia (1:0)
GROUP G
Togo v France -
MaxDam (0:2)
Switzerland -
Kosta v South Korea -
Dorn (2:0)
_____________________________________________
[size=+2]
ROUND OF SIXTEEN[/size]
SATURDAY 24 JUNE
Game One:
Germany -
Prophet v Sweden -
Kona (2:0)
1600, Munich
Game Two:
Argentina -
The Immortal King v Mexico -
Dark Kenshi (2:1)
2000, Leipzig
SUNDAY 25 JUNE
Game Three:
England -
Lost Victory v Ecuador -
Patrick McCarron (1:0)
1600, Stuttgart
Game Four:
Portugal -
Scorpion's sting v Holland -
The Immortal King (1:0)
2000, Nuremberg
MONDAY 26 JUNE
Game Five:
Italy -
XxJadexX v Australia -
Dorn (1:0)
1600, Kaiserslautern
Game Six:
Switzerland -
Kosta v Ukraine -
Prophet (0:3 Penalty)
2000, Cologne
TUESDAY 27 JUNE
Game Seven:
Brazil -
The Phenomenal One v Ghana -
Locustlx (3:0)
1600, Dortmund
Game Eight:
Spain -
MaxDam v France -
MaxDam (1:3)
2000, Hanover
[size=+2]
QUARTER FINALS[/size]
FRIDAY 30 JUNE
Quarter-Final One:
Germany -
Prophet v Argentina -
The Immortal King (4:2 pen)
1600, Berlin
Quarter-Final Two:
Italy -
XxJadexX v Ukraine -
Prophet (3:0)
2000, Hamburg
SATURDAY 1 JULY
Quarter-Final Three:
England -
Lost Victory v Portugal -
Scorpion's sting
1600, Gelsenkirchen
Quarter-Final Four:
Brazil -
The Phenomenal One v France -
MaxDam (0:1)
2000, Frankfurt
[size=+2]
SEMI FINALS[/size]
TUESDAY 4 JULY
Semi-Final One:
Germany -
Prophet v Italy -
XxJadexX (0:2)
2000, Dortmund
WEDNESDAY 5 JULY
Semi-Final Two:
Portugal -
Scorpion's sting v France -
MaxDam (0:1)
2000, Munich
[size=+2]
THIRD & FOURTH PLACE Play Off[/size]
SATURDAY 8 JULY
Third/Fourth place play-off:
Germany -
Prophet v Portugal -
Scorpion's sting (3:1)
2000, Stuttgart
[size=+2]
FINAL[/size]
SUNDAY 9 JULY
Final:
Italy -
XxJadexX v France -
MaxDam (1:1)(5:3 PK)
1900, Berlin
[size=+2]
Winner XxJadexX - ITALY[/size]